Menu
Home Page

Governors

SPRINGWELL GOVERNORS

 

The Governing Body of Springwell School meets twice a term and is responsible for setting the strategic framework of the school and monitoring its implementation. It acts as a 'critical friend' by holding the head teacher to account for the educational performance of the school and its pupils. The Governing Body also oversees the finances of the school; making sure money is well spent. 

Angela Allerton (Chair of the Governing Body) 

SPRINGWELL SCHOOL GOVERNING BODY

 

 

Angela Allerton – Local Authority Governor (Chair of Governors)

Responsibilities: Resources Committee, Offsite Provisions.

Term of Office: 29 Oct 2015 - Current

Pecuniary Interests: None   |   Meetings attended: 87.5%

 

Jackie Partridge – Staff Governor (Head Teacher)

Responsibilities: Resource committee.

Pecuniary Interests: Strategic Headteacher

Term of Office: Ongoing   |   Meetings attended: 100%

 

Fearn O'Callaghan - Teacher Governor

Responsibilities: School improvements committee

Term of Office: 15 November 2016 - Current   |   Meetings attended: 100%

 Pecuniary Interests: Teacher at Springwell

 

Julie Franks – Co-opted Governor

Responsibilities: Health and Safety.

Term of Office: 23 March 2015 - Current   |   Meetings attended: 100%

Pecuniary Interests: SSA at Springwell

 

Michael Bankhead - Co-Opted Governor

Responsibilities: Resources Committee.

Term of Office: 7th March 2016 - Current  

Pecuniary Interests: None

 

Amanda Warner - Co-opted Governor

Responsibilities: School Improvement Committee

Term of Office: 10th October 2016 - Current   

Pecuniary Interests: None

 

Mike Mutsaers - eGovernor

Responsibilities: Resource Committee.

Term of Office: 21st March 2016 - Current

Pecuniary Interests: None

 

Francis Otieno - Parent Governor

Responsibilities: School Improvement Committee.

Term of Office: 14th April 2016 - Current  

Pecuniary Interests: None

 

Vikki Franks - Parent Governor

Responsibilities: School Improvement Committee.

Term of Office: 21st November 2016 - Current  

Pecuniary Interests: None

 

David Scott-Batey – Associate Member - Resource Committee 

Responsibilities: Finance and Buildings

Term of Office: 19 Oct 2015 - Current

Pecuniary Interests: Springwell Business Director & Governor at Hook + Warsash Academy

 

Rob Baker – Associate Member  - Resource Committee 

Responsibilities: Finance

Term of Office:: 19 Oct 2015 - 

Pecuniary Interests: Springwell Finance Officer

 

Janice Singleton – Clerk to the Governing Body 

Pecuniary interests: None

Term of Office: N/A

Resignations:

Maria Edwards –  Co-opted Governor

Term of Office: Resigned Sept 2015

Emma Cobb - Parent Governor

Term of Office: Resigned Sept 2015

Ian Fordham – Associate Member 

Term of Office: Resigned Jan 2016

Irene Thorpe – Associate Member

Term of Office: Resigned Jan 2016

Helen Phillips – Parent Governor

Term of Office: Resigned March 2016

Julie Wharton - Co-opted Governor (Vice Chair of Governors)

Term of Office: Resigned July 2016

Kate Buckingham – Staff Governor

Term of Office: Resigned October 2016

Jade Wyatt - Parent Governor

Term of Office: Resigned October 2016

Jayne Miller - Co-opted Governor

Term of Office: Resigned January 2017

Top