Menu
Home Page

Governors

SPRINGWELL GOVERNORS

 

The Governing Body of Springwell School regularly and is responsible for setting the strategic framework of the school and monitoring its implementation. It acts as a 'critical friend' by holding the head teacher to account for the educational performance of the school and its pupils. The Governing Body also oversees the finances of the school; making sure money is well spent. A School Improvement Committee and a Resources Committee have also been set up to provide opportunity for a smaller group of Governors to focus on specific areas of importance and responsibility.

Angela Allerton (Chair of the Governing Body) 

SPRINGWELL SCHOOL GOVERNING BODY

 

Angela Allerton – Local Authority Governor (Chair of Governors)

Responsibilities: Resources Committee, Offsite Provisions, School Improvement Committee, Safeguarding & LAC Governor

Term of Office: 1st September 2018 - Current

Pecuniary Interests: None   |   Meetings attended: See below

Date of Appointment: 1st September 2002

 

Jackie Partridge – Staff Governor (Head Teacher)

Responsibilities: Resources Committee

Pecuniary Interests: Strategic Headteacher

Term of Office: Ongoing   |   Meetings attended: See below

 

 

Harriet Rowland - Staff Governor (Teacher)

Responsibilities: School Improvement Committee

Term of Office: 29th June 2018 - Current   |   Meetings attended: See below

 Pecuniary Interests: Teacher at Springwell

 

 

Julie Franks – Co-opted Governor

Responsibilities: Health and Safety & School Improvement Committee

Term of Office: 23rd March 2015 - Current   |   Meetings attended: See below

Pecuniary Interests: SSA at Springwell

Date of Appointment: 1st December 2009

 

Michael Bankhead - Co-Opted Governor

Responsibilities: Resources Committee & Chair of Pay Committee

Term of Office: 7th March 2016 - Current   |   Meetings attended: See below

Pecuniary Interests: None

Date of Appointment: 7th March 2016

 

Amanda Warner - Co-opted Governor

Responsibilities: Chair of School Improvement Committee & HTPM panel

Term of Office: 10th October 2016 - Current   |   Meetings attended: See below   

Pecuniary Interests: None

Date of Appointment:  10th October 2016

 

Ann Langran - Co-opted Governor

Responsibilities: Chair of Resources Committee, Pay Committee, HTPM Panel, SAOS & SIP

Term of Office: 9th October 2017 - Current   |   Meetings attended: See below   

Pecuniary Interests: None

Date of Appointment: 9th October 2017

 

Francis Otieno - Parent Governor

Responsibilities: School Improvement Committee, Pay Committee & Staff CPD

Term of Office: 14th April 2016 - Current   |   Meetings attended: See below  

Pecuniary Interests: None

Date of Appointment: 14th April 2016

 

Vikki Franks - Parent Governor

Responsibilities: School Improvement Committee & Offsite Provisions

Term of Office: 21st November 2016 - Current   |   Meetings attended: See below  

Pecuniary Interests: None

Date of Appointment: 21st November 2016

 

David Scott-Batey – Associate Member - Resource Committee 

Responsibilities: Finance and Buildings

Term of Office: 19 Oct 2015 - Current   |   Meetings attended: See below

Pecuniary Interests: Springwell Business Director & Governor at Hook + Warsash Academy

Date of Appointment: 19th October 2015

 

Rob Baker – Associate Member  - Resource Committee 

Responsibilities: Finance

Term of Office: 19 October 2015 - Current   |   Meetings attended: See below

Pecuniary Interests: Springwell Finance Officer

Date of Appointment: 19th October 2015

 

Janice Singleton – Clerk to the Governing Body 

Pecuniary interests: None

Term of Office: N/A

 

 

One Co-Opted Governor Vacancy

Resignations:

Maria Edwards –  Co-opted Governor

Term of Office: Resigned Sept 2015

Emma Cobb - Parent Governor

Term of Office: Resigned Sept 2015

Ian Fordham – Associate Member 

Term of Office: Resigned Jan 2016

Irene Thorpe – Associate Member

Term of Office: Resigned Jan 2016

Helen Phillips – Parent Governor

Term of Office: Resigned March 2016

Julie Wharton - Co-opted Governor (Vice Chair of Governors)

Term of Office: Resigned July 2016

Kate Buckingham – Staff Governor

Term of Office: Resigned October 2016

Jade Wyatt - Parent Governor

Term of Office: Resigned October 2016

Jayne Miller - Co-opted Governor

Term of Office: Resigned January 2017

Mike Mutsaers - eGovernor

Term of Office: Resigned January 2018

Fearn O'Callaghan - Teacher Governor

Term of Office: Resigned May 2018

Top